22.08.21

VÍKEND VE STOCKHOLMU

Už dlouho mě lákalo navštívit Stockholm a když se nám podařilo objevit nabídku výhodných letenek, rozhodnutí bylo jasné.

Jak tam: Letěli jsme s RyanAir na letiště Skavsta. To je od Stockholmu vzdálené asi 100 Km, z letiště jezdí pravidelně po každém příletu autobus Flyggbussarna za 200 SEK (500 Kč) za jednu cestu. Cesta trvá cca 80 minut.

Kde bydlet: Nechala jsem se inspirovat kamarádkou Bárb, která nám doporučila Blique by Nobis Hotel. Je to designový hotel s mladým personálem s přátelským přístupem. Co je na tomto hotelu úplně top - snídaně. Bufet nabízí snad všechno, co Vás napadne, včetně uzeného lososa a stanici na výrobu waflí.

Co jíst: Chtěli jsme vyzkoušet švédská jídla, ale nebylo jednoduché najít nějakou restauraci, kde by byly v nabídce. Nejčastěji jsme narazili na italské restaurace, pizzu tam úplně milují. Ze švédských specialit mají téměř všude kuličky - kottbullar. V pekárnách (bageri) narazíte na různé varianty skořicových šneků (kanelbullar), měla jsem třeba borůvkový (blabar) a ten byl výtečný.

Líbilo se nám v Robin Delselius bageri, kde měli výborné skořicové šneky, v místní kavárně Fabrique, v obchodě/restauraci Urban Deli. Líbil se nám také koncept Brod and Salt, ten jsme ale nestihli navštívit.

Švédové žijí kávou, přestávce na kávu a něco sladkého říkají FIKA a je to pro ně důležitá část dne. S touhle filozofiíí souzním :). Co vidět: Staré město a jeho okolí (Gamla stan). Radnici a procházku kolem vody u radnice. Park a kavárničky v okolí Katarina-Sofia (přišlo mi to jako taková místní Krymská). Ostrov Djurgarden a jeho muzea - Vasa Museum nebo třeba Nordisk Museet. Fotografiska muzeum. Stanice metra - my jsme stihli jen stanici Stadion, byla okouzlující. Jen se tak procházet a nasávat atmosféru.Co koupit: Poprvé jsem někam cestovala jen s batůžkem, tudíž mé možnosti nákupu suvenýrů z cest byly omezené. Podařilo se mi ale pár maličkostí do batůžku nacpat - místní gumové bonbony (ty Švédové fakt milují), čaj z čajového obchodu Paloma, dřevěný nůž na máslo z Nordisk museet a malého dřevěného koníka.


Co se mi nelíbilo: Koloběžky všude. Pokud Vám přijde, že je v Praze hodně elektrických koloběžek, to jste ještě nebyli ve Stockholmu. Všude na chodnících je jich plno, zelené, stříbrné, růžové... a místní je hojně využívají.

Byli jste ve Švédsku? A jak se Vám tam líbilo? Ráda si přečtu tipy na další místa k navštívení.

0 komentářů: