20.05.20

CO JSEM ZATÍM LETOS PŘEČETLA

... a líbilo se mi to.

Tkaničky (Domenico Starnone)

Tkaničky na mě před Vánoci vyskakovaly z každého druhého postu na instagramu, tak jsem napsala Ježíškovi, jestli by mi knihu taky nepřinesl. Povím vám jedno - příběhy italských rodin napsané italskými autory snad ani špatné být nemůžou. Sága Geniální přítelkyně nebo třeba Příběh spořádáné rodiny, to všechno bylo skvělé a příběh rodiny v Tkaničkách na tom je stejně. A na konci si řeknete: cože?! 

My thoughts exactly (Lily Allen)

Vzpomínkové knihy mě baví. Zejména vzpomínky na divoká léta rockových hvězd jako Rolling Stones. Lily Allen je hvězda popu, ale její příběhy si nezadají s nejdivočejšíma historkama Micka Jaggera. Kromě příběhů, které se točí kolem hudby, alkoholu, drog a mužů je v knize i hlubší dějová linka o duševním zdraví. O tom, že není vše tak jak může z nablýskaných časopisů a reklam pro Chanel vypadat. Tahle knížka vás chytne a poté, co jí dočtete, budete poslouchat pár týdnů jen písničky od Lily Allen a hledat v nich to, o čem vám sama ve svém příběhu vyprávěla...How to fail (Elizabeth Day)

Jaké to je neuspět ve vztahu. Rozvést se. Nemít děti. Neuspět v přátelství. Neuspět v práci. Neuspět v úspěchu. Neuspět ve zdravém životním stylu. Atakdále. O tom všem píše Elizabeth Day ve své knize, která je založena na jejím skvělém podcastu How to fail, kam si zve osobnosti z různých sfér a baví se o jejích neúspěších. Doporučuju jak knihu, tak podcast na Apple podcasts

Rekonstrukce (Viktorie Hanišová)

Ještě něco českého. Rekonstrukci jsem dostala loni v květnu k narozeninám, ale dostala jsem se k ní až téměř o rok později, ani nevím proč.
Eliška prožívá dětství v obrovské vile, kde žije se svou tetou. Když jí bylo deset let, její matka se zabila a vzala sebou i Eliščina malého brášku. Když Eliška dospěje, rozhodně se hledat odpovědi na to, proč se vše vlastně stalo. A proč zrovna ona zůstala naživu. Tenhle příběh chytne a už nepustí.


Jaké knihy se poslední dobou líbily Vám? A skládáte v karanténě puzzle? (viz fotka)


14.05.20

KDE SI DÁT DOBROU KÁVU V BESKYDECH

Vzpomněla jsem si, že mám blog a našla tady rok rozepsaný článek. A protože nás teď čeká období cestování po Česku, přinutila jsem se ho dokončit...

Beskydy jsou můj rodný kraj a moc ráda se tam vracím. Za posledních pár let se objevily nové kavárničky a restaurace, které stojí za to navštívit. Ráda s Vámi budu sdílet ty mé nejoblíbenější.

Kavárna Kovárna
Na Čeladné je několik krásných wellness hotelů, které ještě musím navštívit. Kam ale chodím pravidelně téměř pokaždé, když Čeladnou projíždíme, je kavárna Kovárna. Jak lze poznat z názvu, nachází se v původní budově kovárny. Loni (předloni?) se kavárna rozrostla o prosklenou přístavbu, s více místy k sezení a výhledem na protější louku. V létě mají taky parádní posezení venku na lehátcích.


Penzion Na kraji lesa 
Na úplném okraji Valašského Meziříčí, doslova na kraji lesa najdete tenhle malebný penzion s prosluněnou restaurací. Doporučuju kávu i zákusky. A projít se po okolí.
Rekovice
Penzion Rekovice v Trojanovicích má skvělou restauraci s výhledem přímo do lesa. Příjemné kožíšky na židličkách. Útulnou atmosféru. Výbornou kávu. Víc není třeba. 

PePe bakery and coffee
Krásné místo na Ostravici, kde dostanete perfektní výběrovou kávu a neodolatelné dorty. S kávou i se zákusky si tam rádi hrají. Doporučuju vyzkoušet Crokafe - espresso s crodinem.
Pokud máte rádi psy (kdo nemá, kromě Chandlera Binga?), tak Vás potěší majitelův husky Robin, který je moc přátelský. Web zde.


Jannie´s Coffee house
Kavárnička přímo v Rožnově v zrekonstruované budově Brillovky. Tady se nebojí různých alternativních káv jako je třeba ženšenová nebo pampelišková. Hlavně ale umí skvěle klasické kávové nápoje. Z dezertů doporučuju Míša dezert v kelímku.


Další místa s dobrou kávou v okolí: Balloo café, Villa Rosenaw, Anděl Penzion a café, kavárna Domovjanka (Bílá).

Máte nějaké další tipy, co bych mohla doplnit?

10.09.19

PRODLOUŽENÝ VÍKEND V BUDAPEŠTI

V červenci jsem se již potřetí vydala do Budapešti. Tentokrát jsem se rozhodla své oblíbené město ukázat mamince a užít si tam dámský víkend. O mé první návštěvě Budapešti se můžete dočíst tady.CESTA: Tentokrát jsme se vydaly vlakem. Z Prahy jezdí přímý vlak a cesta trvá kolem 7 hodin. Do Budapešti se dají pořídit i hodně levné letenky, hlavně když nemáte pevný termín.UBYTOVÁNÍ: Budapešť má ohromnou nabídku bytů na Airbnb. Již jsem bydlela na obou březích, tentokrát jsme bydlely hned vedle nádraží Keléti. Metrem to bylo všude kousek, není to ale nejkrásnější lokalita. Při příští návštěvě se asi přesunu spíš blíže k náměstí Deak Ferenc, odkud je to všude blízko pěšky.

JÍDLO A PITÍ: Tentokrát jsem dělala dvě rezervace - jednu v trendy rezervaci Mazel tov a druhou v rodinné, typicky maďarské restauraci Hungarikum bistro.
Mazel Tov je rostlinami vyzdobená restaurace s jídly jako hummus či shakshuka. Mají tam také výborné maďarské víno.
Hungarikum bistro, to je něco. Malinká rodinná restaurace, kde každý večer uslyšíte hudebníka hrát moderní hity na cimbál. Podávají typická maďarská jídla (i v bezmasé variantě! Houbový paprikáš doporučuju.), langoš jako předkrm a spoustu nakládané zeleniny k hlavnímu jídlu. Ochutnejte místní vína a před odchodem dostanete jako rozloučení panáčka místní pálinky. Byla jsem tam už podruhé a při své  příští návštěvě Budapeště Hungarikum bistro rozhodně nevynechám.

Do obou míst doporučuji rezervace, Hungarikum bistro díky své popularitě a velikosti někdy mívá plno i měsíce dopředu.
NÁKUPY: Domů si přivezte maďarské delikatesy - papriku, pálivou paprikovou pastu nebo víno. Já vezla několik lahví vína a taky místní craftové pivo. Navštivte obchůdek Nanushka, kde kromě krásného oblečení a doplňků najdete i malou kavárničku s výbornou kávou a mega pohodlnými křesílky.CO TAM DĚLAT: Památky v centru - hrad, Rybářská bašta, Národní galerie.. to vše zvládnete za jeden až dva dny. Další dny běžte do lázní! Já si zamilovala lázně Szechenyi, kam jsem si zašla již potřetí. Venkovní termální bazény a spousta vnitřních bazénků s různými teplotami, sauny či parní lázně. Ráj. 


Byli jste v Budapešti? Co byste mi doporučili tam vidět příště?