10.09.19

PRODLOUŽENÝ VÍKEND V BUDAPEŠTI

V červenci jsem se již potřetí vydala do Budapešti. Tentokrát jsem se rozhodla své oblíbené město ukázat mamince a užít si tam dámský víkend. O mé první návštěvě Budapešti se můžete dočíst tady.CESTA: Tentokrát jsme se vydaly vlakem. Z Prahy jezdí přímý vlak a cesta trvá kolem 7 hodin. Do Budapešti se dají pořídit i hodně levné letenky, hlavně když nemáte pevný termín.UBYTOVÁNÍ: Budapešť má ohromnou nabídku bytů na Airbnb. Již jsem bydlela na obou březích, tentokrát jsme bydlely hned vedle nádraží Keléti. Metrem to bylo všude kousek, není to ale nejkrásnější lokalita. Při příští návštěvě se asi přesunu spíš blíže k náměstí Deak Ferenc, odkud je to všude blízko pěšky.

JÍDLO A PITÍ: Tentokrát jsem dělala dvě rezervace - jednu v trendy rezervaci Mazel tov a druhou v rodinné, typicky maďarské restauraci Hungarikum bistro.
Mazel Tov je rostlinami vyzdobená restaurace s jídly jako hummus či shakshuka. Mají tam také výborné maďarské víno.
Hungarikum bistro, to je něco. Malinká rodinná restaurace, kde každý večer uslyšíte hudebníka hrát moderní hity na cimbál. Podávají typická maďarská jídla (i v bezmasé variantě! Houbový paprikáš doporučuju.), langoš jako předkrm a spoustu nakládané zeleniny k hlavnímu jídlu. Ochutnejte místní vína a před odchodem dostanete jako rozloučení panáčka místní pálinky. Byla jsem tam už podruhé a při své  příští návštěvě Budapeště Hungarikum bistro rozhodně nevynechám.

Do obou míst doporučuji rezervace, Hungarikum bistro díky své popularitě a velikosti někdy mívá plno i měsíce dopředu.
NÁKUPY: Domů si přivezte maďarské delikatesy - papriku, pálivou paprikovou pastu nebo víno. Já vezla několik lahví vína a taky místní craftové pivo. Navštivte obchůdek Nanushka, kde kromě krásného oblečení a doplňků najdete i malou kavárničku s výbornou kávou a mega pohodlnými křesílky.CO TAM DĚLAT: Památky v centru - hrad, Rybářská bašta, Národní galerie.. to vše zvládnete za jeden až dva dny. Další dny běžte do lázní! Já si zamilovala lázně Szechenyi, kam jsem si zašla již potřetí. Venkovní termální bazény a spousta vnitřních bazénků s různými teplotami, sauny či parní lázně. Ráj. 


Byli jste v Budapešti? Co byste mi doporučili tam vidět příště? 

30.07.19

BOOKS: KVĚTEN - ČERVENEC 2019

Jsem zpět s rekapitulací knih za poslední tři měsíce. Zvládla jsem 11 knih, sice jsem si představovala, že jich bude více (na prázdniny jsou si vypůjčila celou městskou knihovnu), ale i tohle je asi dobré skóre.

Co jsem přečetla a jak se mi to líbilo? 

Holly Bourne - A jak se Vám líbím teď?
Well, tohle bylo docela lehké čtení. Mileniálka Tori napsala úspěšnou knihu, ze které další roky těží slávu a obdiv. K napsání něčeho nového se však moc nemá, vztah o kterém byla její prvotina troskotá a její život není vůbec tak skvělý, jak se zdá z jejího facebooku.Petra Dvořáková - Dědina
Příběhy ze života na české vsi. Závist, pomluvy, řeč, které jsem horko těžko rozuměla. Ale jak rychle jsem to měla přečtené! Postavy mě sice štvaly a těžko jsem k někomu hledala sympatie, ale stejně jsem chtěla vědět, jak to s nimi bude dál. 


Barbara Nesvadbová - Život nanečisto
Půjčeno v knihovně docela náhodou. Kdysi jsem pár knih od Barbary Nesvadbové četla a přišlo mi, jako bych je četla znovu, pořád to samé dokola, nezávislá žena a její muži. Nejlépe úspěšní a ženatí...

Alena Mornštajnová - Tiché roky
Na novinku Aleny Mornštajnové jsem se moc těšila. Pak jsem si zakázala se těšit, abych nebyla zklamaná. Zase jeden román přečtený za dva dny. Děj bych nerada prozrazovala, ale opět se točí kolem rodinných tajemství. Poslední stránka mě dostala.


Janek Rubeš - Honest guide Praha
Taková vsuvka mezi romány - průvodce Prahou a tipy na zajímavá a ne tak frekventovaná místa. Dají se tam najít dobré nápady, i když v Praze žijete. A grafické zpracování knihy je fakt top.

Hans Rosling - Faktomluva
Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět. Lehce oči otevírající, ale pro někoho, kdo se snaží kriticky nad zprávami a novinami přemýšlet, to zase tak objevné není.

Shaun Bythel - The diary of a bookseller
Tohle bylo skvělé! Deník majitele antikvariátu podle skutečných událostí. Pobavila jsem se nad jeho denními příhodami se zákazníky a zatoužila po tom, mít taky takový obchůdek.


Lucy Foley - Pozvánka
Román o neúspěšném britském novináři a spisovateli Halovi. Padesátá léta, Řím. Italská smetánka, Hal v ošoupaném obleku, krásná a záhadná Stella. Pozvánka na cestu lodí. Kdo na ní také cestuje? Samozřejmě, Stella... 


Lucie Konečná - Vířivka
Kraťounká novela o návratu do reality. Helena se po 12 letech dostane z vězení. Jediné co si přeje - najít si byt, práci, žít obyčejný život. Vidět dceru. Už nikdy nevidět manžela. Žije si docela poklidně v malém bytečku s vířivkou, má přítele, práci na poště, ale své minulosti stejně uniknout nemůže.

Sally Rooney - Normal People
Knihy čtu raději v češtině, ale mnohokrát se stane, že nevydržím čekat do překladu a kupuju je v originálním znění (nejčastěji se o novinkách dozvídám z podcastu The High Low). Sally Rooney se čte anglicky krásně. Už jsem minule chválila Conversations with friends, teď můžu pochválit příběh Marianne a Connella, kteří nemůžou být ani spolu, ani bez sebe... 


Elena Ferrante - Dny opuštění
To nebylo vůbec lehké čtení. Opuštěná Olga se téměř zbláznila a s každou další stránkou jsem se děsila, co se jí zase stane. A že se jí toho stalo dost. Vydržela jsem však až do konce. Poslední stránky pro mě byly z celé novely nejlepší... určitě v této knize nehledejte další Geniální přítelkyni, není tam. 

Co čtete vy a můžete doporučit? Ráda ještě zvětším tu hromadu, co na mě doma čeká.

03.05.19

BOOKS: BŘEZEN + DUBEN 2019

Zpátky na blogu s rekapitulací přečtených knih za uplynulé dva měsíce. Nebylo jich tolik, kolik bych si přála, ale i tak jsem se čtením pro letošní rok docela popředu.

Co jsem tedy za březen a duben četla?


S elegancí ježka - Muriel Barbery


Příběh o pařížské domovnici Renée a obyvatelích domu, ve kterém pracuje a zároveň v domovnickém bytě bydlí, mě moc bavil. Příběh, kde se střetává svět bohatých lidí a svět domovnice, která se snaží být neviditelná. Vdova Renée se snaží s obyvateli domu moc nebavit, aby nepřišli na to, že je velmi vzdělaná a sečtělejší než oni všichni dohromady. Někdo ale její tajemství stejně odhalí a tak se rozvinou nové vztahy a přátelství. Renée jsem moc fandila, tím pádem se mi závěr knihy vůbec nelíbil.

Život zn. Hygge - Rosie Blake

Romantický příběh o dánce, která se usídlila na anglickém venkově, kde pomáhala se znovuzrozením místního hračkářství. Knížka na odpočinek, hlubokou myšlenku od ní nečekejte. A ano, měla jsem z ní chuť si zapálit několik svíček a zachumlat se do deky.

O princezně, která se zachránila sama - Amanda Lovelace

Ve srovnání s Rupi Kaur mi tyhle básně přišly hlubší a zajímavější. Pořád je to ale knížka na jeden večer. Spíš bych si někdy měla přečíst nějaké opravdové básně, doporučíte mi něco?

Eleanor se má vážně skvěle - Gail Honeyman

Tohle! Eleanor je zvláštní postavička. Třicetiletá žena žije ve Skotsku, pracuje v malé designérské firmě (je to účetní, zas tak cool není) a s nikým, kromě lahve vodky, se nekamarádí. Její život se ale  dost změní ve chvíli, kdy jednoho dne cestou z práce s kolegou zachrání život muži, který zkolabuje na ulici.
Číst si příběh o Eleanor mě opravdu bavilo, zpočátku to vypadalo jako lehká vtipná kniha, ale s postupným odhalováním její minulosti mi došlo, že je v ní mnohem víc k zamyšlení než jen život asociální mladé ženy. Pokud byste si z těchto knih měli vybrat jednu, tak doporučuju Eleanor!


Náš manžel - Jo Jakeman

Napínavé knihy nečtu moc často, ale tahle mě bavila! Tyto tři ženy spojil jeden nepřítel - jejich manžel. Pro dvě z nich bývalý, pro jednu z nich snad budoucí. Nakonec jsou ale všechny rády, že se ho zbavily... The New Fashion Rules  - Victoria Magrath

Knížka pro módní nadšence. Knihu napsala moje oblíbená bloggerka In the frow, což byl hlavní důvod, proč jsem si ji pořídila.  Popisuje milníky v novodobém světě módy a odkrývá návod na to, jak se také stát členem módního světa.

Bowie - Maria Ruiz

Ilustrované povídání o životě Davida Bowieho. Nevím, jestli je to kniha mířená na děti, ale přišla mi tak. Četlo se to hezky a rychle, ale nic moc nového jsem se o DB nedozvěděla. Plus ty ilustrace se mi moc nelíbily, většinou se osobám, které na nich měly být moc nepodobaly.

Conversations with friends - Sally Rooney

To se tak krásně četlo! Sally Rooney je Irská autorka (mimochodem narozená 1991), kterou hodně vychvalují v mém oblíbeném podcastu The High Low a tak netrvalo dlouho a pořídila jsem si její prvotinu. Conversations with friends popisuje vztah dvou kamarádek, které se seznámí s úspěšným manželským párem a stanou se přáteli/milenci/nepřáteli. Příběh je vyprávěn očima jedné z nich  - a přestože tam není moc dějových zvratů a velkých událostí, nemohla jsem se od příběhu odtrhnout.


Co bych si chtěla přečíst dál? Už mám doma Tiché roky od Aleny Mornštajnové, na to jsem moc zvědavá. Četli jste už? A zrovna rozečítám Jak se vám líbím teď? od Holly Bourne.