28.07.17

10 DŮVODŮ PROČ CVIČÍM JÓGUPROTOŽE

- mám po ní dobrou náladu
- protáhnu celé tělo
- zklidním mysl
- posílím svaly, o kterých ani nevím, že je mám
- se mi vždy podaří o trošičku se v nějakém cviku zlepšit
- zjistím, že zvládnu něco, co by mě nikdy nenapadlo, že se mi podaří - třeba takový nácvik na stojku na hlavě
- potkám tam nové lidi
- se tam ale zároveň nemusím s nikým vybavovat, když nechci
- mě udržuje fit
- mám důvod si koupit nové oblečení na cvičení

foto

26.07.17

CO ČÍST V LÉTĚ / part THREE/ Kouzelníkův únik z reality

Anton je kouzelník. Ne moc úspěšný. Vystupuje v domovech důchodců, kde ho publikum nevnímá, zatímco jeho kouzelnický parťák z mládí je světová celebrita, která se svou manželkou (a zároveň Antonovou bývalou přítelkyní) objíždí svět s kouzelnickou show, bydlí v obrovské vile na předměstí Stockholmu a prostě se má tak, jak si Anton myslí, že by si zasloužil mít se on.V den jeho (dost bídných) narozenin, ke kterým mu e-mailem popřeje pouze obchod s elektronikou, se ztratí cestou z vystoupení a pak u lesa autem narazí do červené sedačky Chesterfield postavené uprostřed silnice blízko národního parku Tiveden...

Od této nehody se mu dějí další absurdní věci. Stane se komplicem při krádeži na benzinové pumpě. Nepomůže malé holčičce se sběrem květin. Ta jej označí znamením smrti, které jej má nakonec dohnat až k sebevraždě. Divné? Bude to ještě divnější. Potká se s manželským párem Gunnarem a Gretou, kteří jsou ochotni mu pomoci se znamení zbavit a mezitím jej stříkají smradlavým sprejem proti jinotvorkám a dalším potvorám.

Anton je  racionálně založený člověk, nevěří, že má znamení smrti a taky nevěří, že konzumací rolády se ochrání proti zlé energii. V národním parku Tiveden u Gunnara a Grety ale přesto zůstává a podniká tři úkoly, jejichž splnění jej má zbavit znamení smrti.

U tohoto románu se pobavíte, vydáte se do země kouzelných postaviček a také se tam možná trochu najdete.

Máte rádi příběhy s nádechem magie a humoru? Pokud ano, tak tento Vás jistě vtáhne a nepustí do poslední stránky. U mě to tak rozhodně bylo.

21.07.17

CO ČÍST V LÉTĚ / part TWO / Příběh nového jména

O Geniální přítelkyni jste již jistě slyšeli. Její sláva se rozléhá skrz knižní blogy, goodreads i instagram. Tady tomu nebude jinak. První díl jsem přečetla někdy na jaře a nemohla se dočkat dalšího, který jsem si sice koupila hned pár dní po vydání, ale počkala jsem až na dovolenou. 
Kde jinde číst italský román než v Itálii? Nebyla jsem sice v Neapoli, která je hlavním místem děje, ale Sardinie se taky počítá.Druhý díl - Příběh nového jména začíná svatbou Liny - nejlepší kamarádky vypravěčky Eleny. Lina se vdává velmi mladá, již v šestnácti letech a myslí si, že je velmi zamilovaná. Kamarádky se postupem času více a více odcizují, přece jen, Lina je vdaná paní, která pracuje v lahůdkářství a stará se o manžela, zatímco Elena studuje střední školu a poté se dostane na univerzitu až v Pise.

Jejich životy jdou jiným směrem, v jednu chvíli se však stočí tím stejným - když se obě zamilují do stejného muže. Jedna z nich to však popírá, a tak ani nemůže být na svou přítelkyni viditelně naštvaná, když ho ta druhá získá pro sebe. Příběh se tímto ještě více zkomplikuje a kamarádky se několik let nevidí.

Elena o jejich přátelství a nešťastné lásce napíše jen tak pro sebe příběh, který se však dostane do rukou matky jejího snoubence a ta jej nechá vydat. Ve fázi vydání knihy také Elenu opouštíme, Příběh nového jména končí ve chvíli, kdy se na besedě ke svému románu potká s někým, koho neviděla již roky.

Elena Ferrante napsala Geniální přítelkyni jako tetralogii, takže nás ještě dva díly čekají. Těším se na další díly, Elena a Lila jsou již dospělé a jejich životní příběh jistě ještě nabere zajímavého směru.

Jste team Elena nebo team Lila? Já se pořád ještě nerozhodla.

Četli jste některé z dílů Geniální přítelkyně? Zajímalo by mě, jak vás baví prostředí jihu Itálie, místního koloritu a horkých hlav. Mě totiž docela dost :)