03.01.19

2018 YEAR IN BOOKS

Na začátku loňského roku jsem se přidala k Reading challenge na Goodreads. Protože se mi předloni podařilo přečíst 35 knih, zvýšila jsem závazek na 40 knih. A co se nestalo? Nezvládla jsem to! Dala jsem 33. Možná je to tím, že jsem si tentokrát vybírala docela bichle nebo tím, že víc času trávím s lidmi než s knihami, na cvičení nebo koukáním na The Good place.

Z těch 33 knih jich bylo pár špatných, pár průměrných a několik skvělých. O ty skvělé bych se dnes ráda podělila. Samotnou mě hodně baví podobné žebříčky oblíbenosti čekoholi, kde objevím něco nového a začátek roku k tomu úplně vybízí.Moje TOP knihy 2018

Everything I know about love - Dolly Alderton
Třicetiletá britská novinářka Dolly Alderton (a jedna polovina mého oblíbeného kulturního podcastu The High Low) napsala knihu o dospívání, lásce a hlavně přátelství. Příběhy ze života smíchané s vtipnými esejemi, fiktivními pozvánkami na svatby či babyshowers, u kterých si uvědomíte, jak moc jste rádi za své přátele a možná utrousíte i slzičku.

Zmizelá - Gillian Flynn
Já vím, že Zmizelou jste všichni četli a viděli už před pár lety, ke mě se ovšem dostala až teď. A dostala mě. Geniální příběh se skvělým rozuzlením, který se mi krásně četl. Stránky jsem úplně hltala, dokud jsem se nedostala na konec. A pak jsem si pustila film, abych si to užila ještě jednou. (Teď si Zmizelou dokonce můžete pustit i na Netflixu.)

Vše, co jsme si nikdy neřekli a Ohníčky všude kolem - Celeste Ng

Geniální. Oba dva tyto romány od Celeste Ng mě dostaly. Oba se točí kolem rodinných příslušníků, malého města, různých tajemství a vztahů mezi členy rodiny. 

Modern romance - Aziz Ansari
Azize Ansariho znám z jeho skvělého seriálu Master of None. Když jsem zjistila, že sepsal knihu o vztazích v moderní době, bylo jasné, že si to musím přečíst. No a zklamaná jsem nebyla. Není to jen o příbězích které sesbíral, ale i o výzkumech, datech a číslech. Jak je to se vztahy v dnešní době? Jsme opravdu tak povrchní jak se řiká? Tinder generation. Sice jsou to poznatky z USA, nicméně se dají lehce aplikovat i na Evropu.
Zaujala mě hlavně kapitola o tom, že v dnešní době můžeme hledat partnera po celém světě, ale ne tak dávno si lidé brali své sousedy a obyvatele stejného města.
"The world is available to us, but that may be the problem".Hana - Alena Morštajnová
Hanu letos četli všichni, ale první s tím začala moje máma! Fakt. :D Od ní jsem dostala tip na tuhle knihu a pak už jsem ji viděla všude po instagramu. A to je dobře, je to skvěle napsaná kniha o tématu, o kterém nikdy nebude napsáno dost. Zasáhlo mě o to víc, že se příběh odehrává na mém rodném Valašsku. Od AlenyMorštajnové jsem letos přečetla vše, co napsala, bavila mě Slepá mapa i Hotýlek, ale na Hanu nedám dopustit.


Na 2019 jsem si dala závazek 35 knih. Zvládnu to? A vy? Čtete? Co? :)


17.12.18

SUNDAY TALKS

Pitchfork vyhlásil 50 nejlepších alb uplynulého roku. Většinu z nich jsem neznala, a tak si na Spotify pouštím jedno za druhým, poslouchám a ukládám ty, co mě baví. Už jsem je zvládla skoro všechny a uložila si například Adianne Lenker, kapelu The Internet nebo Kali Uchis.

Na beauty blogu Intothegloss nejraději čtu "Topshelves", kde píšou o beauty rutinách osobností ze zajímavých oborů. Nedávno tam dokonce byl David Beckham! Mě tentokrát bavila kosmetickýá polička Jeanne Damas, uhrančivé francouzky, která kromě své módní značky nově založila kosmetickou značku, která nabízí 3 totálně boží rtěnky (opomenu fakt, že mají téměř totožný obal jako rtěnky Charlotte Tilbury...). Inspirovala mě k tomu, abych více nosila červené rty (třeba Ruby Woo od Mac, ta je totálně boží a mnou dost opomíjená. Máte taky nějaké takové barvy, kterých se straníte, i když vlastně nevíte proč?).

60 vteřin s Isabele Marant. Další šarmantní francouzka, která vypadá super cool v šedých vlasech a člověk by díky ní skoro začal kouřit.

Tenhle článek o Mel B (Spice Girls) v The Guardian. O tom, že i silná žena, prototyp (a jedna z prvních, která vůbec hlásala) GIRL POWER se může ocitnout v násilnickém vztahu a lhát okolí, že je vše v pořádku. Nečte se lehce...
"When they were together, she got a tattoo down her side. "It said,Stephen, till death do us part, you own my heart. Has she had it lasered? "No. I got it cut out. I was put under for it, and I said to the doctor. Give me the ugliest scar ever because I want it to be a reminder that that ugly person is cut out of my life.‘"

Lena Dunham. Kontroverzní osoba. Sama nevím, jak na tom s ní jsem. Seriál Girls mě bavil moc. Její film Tiny furniture a kniha Not that kind of girl taky. Její skandální výroky (o potratech, rasismu atd.) už trochu méně. Na The Cut si můžete přečíst její profil, kde mluví o svém rozchodu, operacích, které za poslední rok prodělala i o jejích plánech do budoucna.

Jestli se vám už nechce víc číst, pusťte si toto video, kde ikona Victoria Beckham rozebírá své outfity z minulosti.

Kdo čte můj blog déle, tak ví, že Sunday talks jsou výběry toho nejzajímavějšího, co jsem za poslední dobu četla či viděla. Někdy Talks vyjdou v neděli, někdy taky v pondělí nebo ve středu :) Pokud chcete častější tipy, mrkněte ke mě na twitter, kde sdílím články a videa častěji.

05.12.18

CO POSLOUCHAT V ZIMĚ: HUDBA A PODCASTY

Tak jako se měním já, mění se i témata v mé hlavě a tím pádem i tady na blogu. Co však zůstává aktuální je moje láska k hudbě a objevování nových interpretů. 
Zatímco kdysi jsem poslouchala vše, co mi doporučili v recenzích časopisu F:lter (pamatujete?), dnes můžu libovolně proklikávat ve Spotify a tvořit si nekonečně playlistů
Dnes s vámi konečně sdílím první dva playlisty ze série Katieinblack mixtapes. 
Každý playlist má své téma. Tentokrát #1 Girl power, #2 Osmdesátky.Nově jsem začala téměř každé ráno poslouchat aspoň pár minut podcasty. Zatím nejvíce britské, uložila jsem si ale několik českých (Matematika zločinu, znáte?) a ráda si poslechnu i nějaké US, jen jsem se k nim ještě nedostala.

Nejvíce mě baví týdenní High Low Show podcast od londýnských novinářek Pandory Sykes a Dolly Alderton. Zaměřuje se na současné události a popkulturu.  Probírají, co je za uplynulý týden zaujalo, co četly nebo viděly. Často se inspiruju, a pustím se do čtení článků/knih, o kterých se baví nebo díky nim najdu nový podcast.

Baví mě také On The Line od Estée Lalonde a Happy Place od britské novinářky Fearne Cotton. Ta zpovídá celebrity, které prožily zásadní zlomy v životě a nyní se jejich život ubírá lepším směrem. Bavila mě epizoda s Gary Barlowem (kdysi zpěvák Take That), Russellem Brandem a tento týden je nová epizoda s Mel C (Spice Girls) na kterou se moc těším.

Jaká hudba a podcasty baví tuto zimu vás? Budu ráda za tipy.