30.07.19

BOOKS: KVĚTEN - ČERVENEC 2019

Jsem zpět s rekapitulací knih za poslední tři měsíce. Zvládla jsem 11 knih, sice jsem si představovala, že jich bude více (na prázdniny jsou si vypůjčila celou městskou knihovnu), ale i tohle je asi dobré skóre.

Co jsem přečetla a jak se mi to líbilo? 

Holly Bourne - A jak se Vám líbím teď?
Well, tohle bylo docela lehké čtení. Mileniálka Tori napsala úspěšnou knihu, ze které další roky těží slávu a obdiv. K napsání něčeho nového se však moc nemá, vztah o kterém byla její prvotina troskotá a její život není vůbec tak skvělý, jak se zdá z jejího facebooku.Petra Dvořáková - Dědina
Příběhy ze života na české vsi. Závist, pomluvy, řeč, které jsem horko těžko rozuměla. Ale jak rychle jsem to měla přečtené! Postavy mě sice štvaly a těžko jsem k někomu hledala sympatie, ale stejně jsem chtěla vědět, jak to s nimi bude dál. 


Barbara Nesvadbová - Život nanečisto
Půjčeno v knihovně docela náhodou. Kdysi jsem pár knih od Barbary Nesvadbové četla a přišlo mi, jako bych je četla znovu, pořád to samé dokola, nezávislá žena a její muži. Nejlépe úspěšní a ženatí...

Alena Mornštajnová - Tiché roky
Na novinku Aleny Mornštajnové jsem se moc těšila. Pak jsem si zakázala se těšit, abych nebyla zklamaná. Zase jeden román přečtený za dva dny. Děj bych nerada prozrazovala, ale opět se točí kolem rodinných tajemství. Poslední stránka mě dostala.


Janek Rubeš - Honest guide Praha
Taková vsuvka mezi romány - průvodce Prahou a tipy na zajímavá a ne tak frekventovaná místa. Dají se tam najít dobré nápady, i když v Praze žijete. A grafické zpracování knihy je fakt top.

Hans Rosling - Faktomluva
Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět. Lehce oči otevírající, ale pro někoho, kdo se snaží kriticky nad zprávami a novinami přemýšlet, to zase tak objevné není.

Shaun Bythel - The diary of a bookseller
Tohle bylo skvělé! Deník majitele antikvariátu podle skutečných událostí. Pobavila jsem se nad jeho denními příhodami se zákazníky a zatoužila po tom, mít taky takový obchůdek.


Lucy Foley - Pozvánka
Román o neúspěšném britském novináři a spisovateli Halovi. Padesátá léta, Řím. Italská smetánka, Hal v ošoupaném obleku, krásná a záhadná Stella. Pozvánka na cestu lodí. Kdo na ní také cestuje? Samozřejmě, Stella... 


Lucie Konečná - Vířivka
Kraťounká novela o návratu do reality. Helena se po 12 letech dostane z vězení. Jediné co si přeje - najít si byt, práci, žít obyčejný život. Vidět dceru. Už nikdy nevidět manžela. Žije si docela poklidně v malém bytečku s vířivkou, má přítele, práci na poště, ale své minulosti stejně uniknout nemůže.

Sally Rooney - Normal People
Knihy čtu raději v češtině, ale mnohokrát se stane, že nevydržím čekat do překladu a kupuju je v originálním znění (nejčastěji se o novinkách dozvídám z podcastu The High Low). Sally Rooney se čte anglicky krásně. Už jsem minule chválila Conversations with friends, teď můžu pochválit příběh Marianne a Connella, kteří nemůžou být ani spolu, ani bez sebe... 


Elena Ferrante - Dny opuštění
To nebylo vůbec lehké čtení. Opuštěná Olga se téměř zbláznila a s každou další stránkou jsem se děsila, co se jí zase stane. A že se jí toho stalo dost. Vydržela jsem však až do konce. Poslední stránky pro mě byly z celé novely nejlepší... určitě v této knize nehledejte další Geniální přítelkyni, není tam. 

Co čtete vy a můžete doporučit? Ráda ještě zvětším tu hromadu, co na mě doma čeká.

03.05.19

BOOKS: BŘEZEN + DUBEN 2019

Zpátky na blogu s rekapitulací přečtených knih za uplynulé dva měsíce. Nebylo jich tolik, kolik bych si přála, ale i tak jsem se čtením pro letošní rok docela popředu.

Co jsem tedy za březen a duben četla?


S elegancí ježka - Muriel Barbery


Příběh o pařížské domovnici Renée a obyvatelích domu, ve kterém pracuje a zároveň v domovnickém bytě bydlí, mě moc bavil. Příběh, kde se střetává svět bohatých lidí a svět domovnice, která se snaží být neviditelná. Vdova Renée se snaží s obyvateli domu moc nebavit, aby nepřišli na to, že je velmi vzdělaná a sečtělejší než oni všichni dohromady. Někdo ale její tajemství stejně odhalí a tak se rozvinou nové vztahy a přátelství. Renée jsem moc fandila, tím pádem se mi závěr knihy vůbec nelíbil.

Život zn. Hygge - Rosie Blake

Romantický příběh o dánce, která se usídlila na anglickém venkově, kde pomáhala se znovuzrozením místního hračkářství. Knížka na odpočinek, hlubokou myšlenku od ní nečekejte. A ano, měla jsem z ní chuť si zapálit několik svíček a zachumlat se do deky.

O princezně, která se zachránila sama - Amanda Lovelace

Ve srovnání s Rupi Kaur mi tyhle básně přišly hlubší a zajímavější. Pořád je to ale knížka na jeden večer. Spíš bych si někdy měla přečíst nějaké opravdové básně, doporučíte mi něco?

Eleanor se má vážně skvěle - Gail Honeyman

Tohle! Eleanor je zvláštní postavička. Třicetiletá žena žije ve Skotsku, pracuje v malé designérské firmě (je to účetní, zas tak cool není) a s nikým, kromě lahve vodky, se nekamarádí. Její život se ale  dost změní ve chvíli, kdy jednoho dne cestou z práce s kolegou zachrání život muži, který zkolabuje na ulici.
Číst si příběh o Eleanor mě opravdu bavilo, zpočátku to vypadalo jako lehká vtipná kniha, ale s postupným odhalováním její minulosti mi došlo, že je v ní mnohem víc k zamyšlení než jen život asociální mladé ženy. Pokud byste si z těchto knih měli vybrat jednu, tak doporučuju Eleanor!


Náš manžel - Jo Jakeman

Napínavé knihy nečtu moc často, ale tahle mě bavila! Tyto tři ženy spojil jeden nepřítel - jejich manžel. Pro dvě z nich bývalý, pro jednu z nich snad budoucí. Nakonec jsou ale všechny rády, že se ho zbavily... The New Fashion Rules  - Victoria Magrath

Knížka pro módní nadšence. Knihu napsala moje oblíbená bloggerka In the frow, což byl hlavní důvod, proč jsem si ji pořídila.  Popisuje milníky v novodobém světě módy a odkrývá návod na to, jak se také stát členem módního světa.

Bowie - Maria Ruiz

Ilustrované povídání o životě Davida Bowieho. Nevím, jestli je to kniha mířená na děti, ale přišla mi tak. Četlo se to hezky a rychle, ale nic moc nového jsem se o DB nedozvěděla. Plus ty ilustrace se mi moc nelíbily, většinou se osobám, které na nich měly být moc nepodobaly.

Conversations with friends - Sally Rooney

To se tak krásně četlo! Sally Rooney je Irská autorka (mimochodem narozená 1991), kterou hodně vychvalují v mém oblíbeném podcastu The High Low a tak netrvalo dlouho a pořídila jsem si její prvotinu. Conversations with friends popisuje vztah dvou kamarádek, které se seznámí s úspěšným manželským párem a stanou se přáteli/milenci/nepřáteli. Příběh je vyprávěn očima jedné z nich  - a přestože tam není moc dějových zvratů a velkých událostí, nemohla jsem se od příběhu odtrhnout.


Co bych si chtěla přečíst dál? Už mám doma Tiché roky od Aleny Mornštajnové, na to jsem moc zvědavá. Četli jste už? A zrovna rozečítám Jak se vám líbím teď? od Holly Bourne.

12.03.19

VÍKEND V OLOMOUCI

Tentokrát Vám chci napsat o našem malém výletu do Olomouce. Olomouc je skvělá na víkendový pobyt, když chceš někam vypadnout, ideálně v Česku, ale ne-úplně-daleko. 

Tak jsme to udělali na začátku března i my. 

CESTA: Autem jste v Olomouci z hned, my ale dali přednost vlaku. Z Prahy jste vlakem v Olomouci za dvě hodiny. Doporučuju objednat Regiojet nebo Leo Express pro větší pohodlí a servis.

UBYTOVÁNÍ: V tomto případě mám dva tipy - loni jsem bydlela v Miss Sophie´s Hotelu a tentokrát v Long Story Short.

Obě ubytování jsou v centru, kousek od hlavního nádraží a v obou případech dostanete výbornou snídani.


 Pokoj v Miss Sophie´s HoteluPokoj The Arc v Long story short


Prostor recepce / bistra v Long story shortCO JÍST A PÍT: Nebudu nikomu nic nalhávat - většina výletů je v našem případě za jídlem. Tentokrát jsem se chtěla znovu podívat do Entrée a navštívit místní kavárny a bary. 

Entrée je poslední dobou (díky televizní soutěži, kde účinkuje šéfkuchař) ještě vytíženější než bývalo, doporučuji si udělat rezervaci delší dobu dopředu. Já se těšila na degustační menu, které předčilo všechna má očekávání. Při první návštěvě jsem si vybrala několik jídel z lístku, tenkrát jsme toho ale chtěli vyzkoušet co nejvíce, což se podařilo právě díky degustaci - měli jsme pětichodové (já - dají se tam totiž vyměnit masová jídla za vegetariánská + ryba) a sedmichodové menu. K tomu láhev vynikajícího vína, díky doporučení místního sommeliéra Ondry. 


V Olomouci najdete taky moc fajn bary. Přímo u Dómu je místními oblíbený bar Black Stuff. Tam dostanete fakt všechno, co si budete přát, mají tam nepřeberně lahví whiskey, několik druhů piv a udělali mi výbornou margaritu.

Bar The Keep nám doporučili v Entrée. Zbrusu nový bar, který nabízí 6 signature drinků (dejte si Sličnou panu z ginu, dokonalost!) a vede to tam barman, který je do své práce nadšený. Byl nám také doporučen tajný bar Blue Tiger, ale tam jsme bohužel nestihli zajít. Zvládne to někdo za nás?

Kavárna Kafe jak lusk je mezi místními asi hodně oblíbená, jelikož jsme si tam v sobotu odpoledne málem nesedli. Tuhle kavárnu jsem našla v aplikaci Gastromapa od Lukáše Hejlíka (pokud ji ještě nepoužíváte - doporučuju, objevíte poklady). Káva byla výborná a výběr zákusků dostačující :)

Bistro v Long story short nemůžu vynechat. Mají tam menší výběr jídel, dezertů a moc dobrou kávu. Večer jsem si tam dala i suché červené víno a bylo výborné! Proslýchá se, že brzy otevřou restauraci, tuším další důvod, proč se do Olomouce zase někdy vydat.
Snídaně v Long story shortCO VIDĚT: Centrum Olomouce projdete za chvíli. Horní a dolní náměstí, parky (Smetanovy sady, Bezručovy sady a Čechovy sady), Muzeum umění Olomouc (moderní umění, mají tam super výstavy), Orloj a Sloup nejsvětější trojice (který patří mezi památky UNESCO) a v neposlední řadě Zoo na Svatém Kopečku. 
Jaké jsou vaše oblíbené výletní destinace v České republice nebo na Slovensku?