21.07.17

CO ČÍST V LÉTĚ / part TWO / Příběh nového jména

O Geniální přítelkyni jste již jistě slyšeli. Její sláva se rozléhá skrz knižní blogy, goodreads i instagram. Tady tomu nebude jinak. První díl jsem přečetla někdy na jaře a nemohla se dočkat dalšího, který jsem si sice koupila hned pár dní po vydání, ale počkala jsem až na dovolenou. 
Kde jinde číst italský román než v Itálii? Nebyla jsem sice v Neapoli, která je hlavním místem děje, ale Sardinie se taky počítá.Druhý díl - Příběh nového jména začíná svatbou Liny - nejlepší kamarádky vypravěčky Eleny. Lina se vdává velmi mladá, již v šestnácti letech a myslí si, že je velmi zamilovaná. Kamarádky se postupem času více a více odcizují, přece jen, Lina je vdaná paní, která pracuje v lahůdkářství a stará se o manžela, zatímco Elena studuje střední školu a poté se dostane na univerzitu až v Pise.

Jejich životy jdou jiným směrem, v jednu chvíli se však stočí tím stejným - když se obě zamilují do stejného muže. Jedna z nich to však popírá, a tak ani nemůže být na svou přítelkyni viditelně naštvaná, když ho ta druhá získá pro sebe. Příběh se tímto ještě více zkomplikuje a kamarádky se několik let nevidí.

Elena o jejich přátelství a nešťastné lásce napíše jen tak pro sebe příběh, který se však dostane do rukou matky jejího snoubence a ta jej nechá vydat. Ve fázi vydání knihy také Elenu opouštíme, Příběh nového jména končí ve chvíli, kdy se na besedě ke svému románu potká s někým, koho neviděla již roky.

Elena Ferrante napsala Geniální přítelkyni jako tetralogii, takže nás ještě dva díly čekají. Těším se na další díly, Elena a Lila jsou již dospělé a jejich životní příběh jistě ještě nabere zajímavého směru.

Jste team Elena nebo team Lila? Já se pořád ještě nerozhodla.

Četli jste některé z dílů Geniální přítelkyně? Zajímalo by mě, jak vás baví prostředí jihu Itálie, místního koloritu a horkých hlav. Mě totiž docela dost :) 

18.07.17

SARDINIE trip

V červnu jsem strávila týden na severu Sardínie a ohromně se mi tam líbilo. Krásné průzračně modrozelené moře, výborné jídlo, milí místní a hlavně sluníčko, které opaluje tak akorát... CESTA: Letěly jsme se společností Easyjet z Berlína. Vyšlo to bezkonkurenčně nejlevněji, i s připočítáním jízdenek na autobus Praha - Berlín. Časově to vyšlo dost podobně, jako s odletem z Prahy, všechny lety, co jsem na ten termín našla byly totiž s delším přestupem.

Berlínské letiště se mi ale vůbec nelíbilo, je staré a omšelé, téměř všude jsou schody, takže se taháte s kufry do schodů a ze schodů, restaurace je všeho všudy jedna (plus Burger King a irská hospoda) a míst na sezení je tam minimum... 

Do Golfo Aranci, kde jsme bydlely se dá dojet z letiště v Olbii buď taxíkem za cca 50-60 EUR nebo autobusem za 1 EUR. Jednou za pár hodin také jezdí z centra Olbie vlak, ten stojí 1,50 EUR.UBYTOVÁNÍ: Tentokrát opět fungovalo Airbnb, našly jsme byt v městečku Golfo Aranci, v komplexu apartmánů, s bazénem a hlavně u moře. Dalo se koupat hned u našeho bydlení nebo stačilo přejít pár minut vedle a obsadit krásnou zátoku, kde vůbec nikdo nebyl. 
Pro větší pohodlí jsme chodily na pláž místního hotelu, kde si za 10 EUR na den můžete pronajmout lehátko se slunečníkem. Jako velké plus počítám plážový bar se zmrzlinou a výborným cappuccinem. CO VIDĚT: Tolik pláží, kolik jen půjde. Tahle dovolená pro mě byla spíš o odpočinku než lítání po památkách, navštívila jsem však město Olbia  (tam je i letiště), které se mi moc líbilo. Hodně mi připomínalo už pevninskou Itálii, hlavně architekturou. 

Sardinie je rozkvetlý ostrov, v červnu tam kvetlo opravdu kde co a všude narazíte na obrovské opuncie. 

Pokud máte rádi lodě, tak v přístavech se to jen hemží luxusníma jachtama. 

Delfíny. Žijí u ostrova di Figarolo. Stačí nasednout na loďku s průvodcem a pak jen pozorovat, jak tato krásná zvířata skotačí ve vodě nebo plavou podél a snaží se vaši loď předběhnout. Při bližším zaměření na ostrov Figarolo  můžete taky vidět skalní muflony.NÁKUPY: V ulici Corso Umberto I v Olbii jsme narazily na malý krámek Amalia, kde se ručně vyráběly kožené letní sandálky, mokasíny a pásky. Tam jsem si přišla jako Alenka v říši divů a nechala si na sebe aspoň vyrobit pudrově růžový pásek. Trochu mě mrzí, že jsem si nepořídila klasické mokasíny v černé barvě, zrovna jsem začala takové shánět, oh well. (Tak to asi zůstane na Gucci, že ano :))JÍDLO A PITÍ: Pizza! Těstoviny! Víno! Prosecco! Vše skvělé, italské. Věřím tomu, že i ryby tam jako ostrov mají výborné, ty jsem však jako vegetarián nezkoušela. Občas si říkám, proč jsem se nenarodila jako Italka? Jistě bych tam povahou a chutí k jídlu zapadla :).

Kam se letos chystáte na dovolenou? 

16.07.17

SUNDAY TALKS

To už tady dlouho nebylo, že? Pro ty, co nepamatují, tak v Sunday talks píšu o tom, co mě zaujalo a bavilo uplynulý týden.

Tentokrát to byl film a divadelní představení. Film The Big sick (v českém překladu Pěkně blbě) mě rozesmál i dojal. Založený na pravdivém příběhu a hlavní představitel hraje sám sebe. Pákistánský komik Kumail Nanjiani žije v Chicagu, je řidičem Uberu a snaží se prorazit ve stand-up comedy. Po jednom představení potká Emily. Z "one night stand" se stane vztah, který ovšem záhy skončí, když Emily pochopí, že Kumailova kultura jí nedovolí s ním být. Rozejdou se a "setkají" pak až ve chvíli, kdy se Emily octne v kómatu v nemocnici. Tam se Kumail seznámí s jejími rodiči, kteří už o něm všechno vědí...


Sen noci Svatojánské. Letní Shakespearovské slavnosti. Na tomto představení jsem byla už dva roky zpátky a líbilo se mi tak, že jsem neodolala a letos s kamarádkama vyrazila znovu. Prostředí zahrady Pražského hradu a svěží úprava (režisérské duo SKUTR) klasické Shakespearovy komedie jsou dohromady okouzlující. Před představením doporučuji skleničku sektu v zahradě a na představení si přinést deku, končí totiž až po 23 hodině a to už může být trochu zima.

V blízké době se chystám na nový film Sofie Coppoly - Oklamaný. Na co se chystáte vy? Byli jste se podívat na letní scéně na Pražském Hradě nebo třeba na Vyšehradě, kde hraje Studio Dva?