12.03.19

VÍKEND V OLOMOUCI

Tentokrát Vám chci napsat o našem malém výletu do Olomouce. Olomouc je skvělá na víkendový pobyt, když chceš někam vypadnout, ideálně v Česku, ale ne-úplně-daleko. 

Tak jsme to udělali na začátku března i my. 

CESTA: Autem jste v Olomouci z hned, my ale dali přednost vlaku. Z Prahy jste vlakem v Olomouci za dvě hodiny. Doporučuju objednat Regiojet nebo Leo Express pro větší pohodlí a servis.

UBYTOVÁNÍ: V tomto případě mám dva tipy - loni jsem bydlela v Miss Sophie´s Hotelu a tentokrát v Long Story Short.

Obě ubytování jsou v centru, kousek od hlavního nádraží a v obou případech dostanete výbornou snídani.


 Pokoj v Miss Sophie´s HoteluPokoj The Arc v Long story short


Prostor recepce / bistra v Long story shortCO JÍST A PÍT: Nebudu nikomu nic nalhávat - většina výletů je v našem případě za jídlem. Tentokrát jsem se chtěla znovu podívat do Entrée a navštívit místní kavárny a bary. 

Entrée je poslední dobou (díky televizní soutěži, kde účinkuje šéfkuchař) ještě vytíženější než bývalo, doporučuji si udělat rezervaci delší dobu dopředu. Já se těšila na degustační menu, které předčilo všechna má očekávání. Při první návštěvě jsem si vybrala několik jídel z lístku, tenkrát jsme toho ale chtěli vyzkoušet co nejvíce, což se podařilo právě díky degustaci - měli jsme pětichodové (já - dají se tam totiž vyměnit masová jídla za vegetariánská + ryba) a sedmichodové menu. K tomu láhev vynikajícího vína, díky doporučení místního sommeliéra Ondry. 


V Olomouci najdete taky moc fajn bary. Přímo u Dómu je místními oblíbený bar Black Stuff. Tam dostanete fakt všechno, co si budete přát, mají tam nepřeberně lahví whiskey, několik druhů piv a udělali mi výbornou margaritu.

Bar The Keep nám doporučili v Entrée. Zbrusu nový bar, který nabízí 6 signature drinků (dejte si Sličnou panu z ginu, dokonalost!) a vede to tam barman, který je do své práce nadšený. Byl nám také doporučen tajný bar Blue Tiger, ale tam jsme bohužel nestihli zajít. Zvládne to někdo za nás?

Kavárna Kafe jak lusk je mezi místními asi hodně oblíbená, jelikož jsme si tam v sobotu odpoledne málem nesedli. Tuhle kavárnu jsem našla v aplikaci Gastromapa od Lukáše Hejlíka (pokud ji ještě nepoužíváte - doporučuju, objevíte poklady). Káva byla výborná a výběr zákusků dostačující :)

Bistro v Long story short nemůžu vynechat. Mají tam menší výběr jídel, dezertů a moc dobrou kávu. Večer jsem si tam dala i suché červené víno a bylo výborné! Proslýchá se, že brzy otevřou restauraci, tuším další důvod, proč se do Olomouce zase někdy vydat.
Snídaně v Long story shortCO VIDĚT: Centrum Olomouce projdete za chvíli. Horní a dolní náměstí, parky (Smetanovy sady, Bezručovy sady a Čechovy sady), Muzeum umění Olomouc (moderní umění, mají tam super výstavy), Orloj a Sloup nejsvětější trojice (který patří mezi památky UNESCO) a v neposlední řadě Zoo na Svatém Kopečku. 
Jaké jsou vaše oblíbené výletní destinace v České republice nebo na Slovensku?


28.02.19

BOOKS: ÚNOR 2019

Po měsíci je tady další rekapitulace přečtených knih. Zatím tedy 11 ze 35 přečteno!

Hry bez hranic - Michal Kašpárek

Na tuhle knihu jsem slyšela samou chválu, že je ironická a vystihuje dnešní dobu. Četla se mi lehce, to ano, 160 stránek jsem měla za sebou za pár dní, nicméně si už v podstatě po necelém měsíci ani pořádně nepamatuju, o čem jsem tam vlastně četla...

Houbařka - Viktorie Hanišová

Zato u Houbařky, to si přesně pamatuju, o čem jsem četla. Zpočátku mě překvapila velká podobnost s románem Do Tmy od Anny Bolavé, není to ale rozhodně stejná kniha. Autorka postupně odhaluje vrstvy osobnosti a minulosti hlavní postavy - Sisi, která žije osamoceně v chatě v lese a každý den vyráží na svůj houbařský okruh.


Český ráj - Jaroslav Rudiš

Jaro - léto - podzim - zima. Do sauny se chodí pořád. Aspoň v Rudišově posledním románu. Co je asi tak na druhé straně zdi, kde se saunují ženy?

Napětí -Naomi Alderman

Opět kniha, kterou jsem viděla tak často v doporučeních na instagramu, že jsem si ji přečetla taky. A celou dobu jsem si říkala "co to sakra?". Tohle asi nebyla kniha pro mě, pokud chcete vědět víc, mrkněte třeba na Goodreads

Má léta u Diora - Suzanne Luling

Za to tenhle memoár se četl jedna báseň. Útržky vzpomínek přítelkyně a spolupracovnice Christiana Diora, která s Diorem vyrůstala a poté mu pomohla s otevřením jeho vlastního salonu. Byla u všech důležitých okamžiků - u první kolekce New Look, která měla fenomenální úspěch, cestovala se salónem Dior po světě a po jeho smrti zakladatele byla pravou rukou Yves Saint Laurenta, který za Christiana Diora nastoupil jako hlavní návrhář již ve svých 22 letech. Hodinky od Ašera - Zuzana Dostálová

Na tuto knihu jsem všude slyšela chválu. Nechápu proč? Do Goodreads jsem si po přečtení napsala "ukňourané postavy, nezajímavý děj, dvě sebevraždy, vážně?" A tak nějak bych to asi shrnula :).

Jaké knihy bavily v únoru Vás? Co pro sebe chystáte na březen?

04.02.19

BOOKS: LEDEN 2019

Svou výzvu přečíst letos 35 knih jsem vzala vážně a v lednu jsem se do toho zakousla. 

Za leden jsem zvládla:

Panda v nesnázích od Markéty Lukáškové

Hezké oddychové čtení - dva příběhy v jednom - jeden ze současnosti a druhý z dob téměř 70 let zpátky. Hezky se čte, občas se zasmějete, občas protočíte panenky, ale nepřestanete číst až do konce.
Dívku, která si hrála s ohněm a Dívku, která kopla do vosího hnízda od Stiega Larssona. 

Vím, že mám zpoždění a všichni jste už Trilogii Milénium dávno četli. Kamarádka Terka mi ji doporučovala tak dlouho, až jsem k Ježíšku dostala první díl. Celou trilogii jsem za měsíc přečetla a pokaždé, když jsem dočetla knihu, tak jsme si doma rovnou pustili i filmové zpracování (U první knihy to nebyl moc dobrý nápad, protože ve filmu bylo hodně změn, ale další dva díly už se mi líbily.)
Příběh Lisbeth Salanderové a Michaela Blomkvista byl napínavý a rozsáhlý, během trilogie se objevuje spousta  postav. Četlo se mi to ale lehce jako nějaká pohádka, občas jsem se přistihla, že čtu čtyři hodiny vkuse a najednou je půlnoc.P.S. Z Paříže od Marca Levyho

Na tenhle příběh jsem náhodně narazila v knihovně a přišlo mi příhodné si přečíst nějakou romantiku po kriminálním příběhu Lisbeth Salanderové.

Slavná britská herečka, která je nešťastná a schovává se v Paříži, kde ji s novým účesem nikdo nepoznává, potká přes seznamku amerického spisovatele. Zpočátku se dohodou, že budou jen přáteli, ale víte jak to v romantických knihách chodí... fajn čtení na pár večerů, ale myslím, že za pár měsíců už ani nebudu vědět, že jsem něco takového četla.

P.S. Asi chci jet do Paříže :)Tíživou lásku od Eleny Ferrante

No Geniální přítelkyně to nebyla, fakt ne. Kniha byla ale dostatečně krátká na to, abych ji rychle přečetla a pak si řekla "What the fork was that?" Já vlastně pořád nevím. Podle reviews na goodreads jsem to asi moc nepochopila. 

P.S. Z fotek můžete poznat, že nejraději čtu doma na gauči, pod měkoučkou dekou. Nejlépe se skleničkou dobrého vína nebo čaje.
Kde nejraději čtete vy?